Eğitimler Hakkında Bilgi İçin: 0442 231 53 73

ARABULUCULUK EĞİTİMİ

Eğitim Hakkında Güncel Duyurular

  • Eğitimin kesin kayıt işlemleri için en kısa zamanda ATASEM'e gelmeniz gerekmektedir.
  • Kontenjanlar sınırlıdır. Kesin kayıt işlemlerinizi en kısa sürede tamamlamanızı tavsiye ederiz.


  • Eğitim Dosyaları


    ATASEM ÖDEME SEÇENEKLERİ

ARABULUCULUK EĞİTİMİ

Eğitim Adı Arabuluculuk Eğitimi
Başlama Tarihi 23 Aralık 2017
Eğitim Gün ve Saatleri Cumartesi-Pazar (Toplam 48 Saat Eğitim)
Eğitim Saatleri: 09.00-18.00
Eğitim Ücreti 1250 TL
(Erzurum Adliyesi hakim ve savcıları ile Erzurum barosu avukatlarına özel indirimli
1000 TL)
Eğitim Yeri ATASEM Derslikleri

ARABULUCU OLMAK İSTİYORUM

Arabulucu olabilmek için Bakanlıkça yapılan yazılı ve uygulamalı sınavda başarılı olmak gerekir. Yazılı sınav Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu Yönetmeliğinin 23. maddesi uyarınca yılda iki kez, uygulamalı sınav ise yazılı sınav sonuçları açıklandıktan sonra yapılmaktadır.

Arabuluculuk yazılı sınavına başvuracakların;

1. Türk vatandaşı olmak,

2. Hukuk Fakültesinden mezun olmak veya yabancı bir hukuk fakültesini bitirip de Türkiye'deki hukuk fakülteleri programlarına göre eksik kalan derslerden sınava girip başarı belgesi almış bulunmak,

3. Kasten işlenmiş bir suçtan mahkûm olmamak,

4. Mesleğinde en az beş yıllık kıdeme sahip olmak,

5. Arabuluculuk eğitimini tamamlamak, şartlarına haiz olmaları gerekmektedir.

Eğitim Hakkında Bilgi

Alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleri içinde giderek önemi artmakta olan Arabuluculuk, hukuk uyuşmazlıklarının hızlı, ekonomik ve kolay çözümünü temin eden yeni ve çağdaş bir yöntemdir ve yaygınlığı tüm dünyada artmaktadır.

Arabuluculuğa konu olan uyuşmazlık mahkeme önünde veya mahkemeye gitmeden çözüm üretilmesine imkân vermektedir. Arabuluculuk bir uzmanlıktır. Bu uzmanlığı yetkili kurumların akredite ettiği yasa ile belirlenen eğitim süresi ve koşullarını sağlayan kurumlar verebilirler.

Atatürk Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Adalet Bakanlığı’nca Arabuluculuk eğitimi vermek üzere yetkilendirilmiştir.

Alternatif uyuşmazlık çözümü olarak arabuluculukta uzmanlaşmış olan kişiler, sistematik tekniklerle, iletişim ve müzakere olanaklarını kullanarak tarafların hukuksal uyuşmazlığı daha uygun koşullarda çözmesini sağlar.

22 Haziran 2012 tarih ve 28331 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 6325 sayılı “Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu” ile 26 Ocak 2013 tarih ve 28540 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan “Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu Yönetmeliği” kapsamında hukuk fakültesi mezunu ve en az beş yıllık kıdem almış olan hukukçuların yetkili kurum tarafından verilen eğitimi almalarından sonra Adalet Bakanlığının yapacağı sınavda başarılı olmaları ve arabuluculuk siciline kayıt koşulu ile yapılacak bir faaliyettir.

Hukuksal uyuşmazlıklarda Arabuluculuk eğitimi Programı teorik uygulama derslerinden oluşan bütünleşik bir programdır. Aktif katılımın önemli olduğu bu programda uygulama alanları ile ilgili örnekler üzerinde de durulacaktır.

Eğitimler Hakkında Detaylı Bilgi için: 0442 231 53 73