Eğitimler Hakkında Bilgi İçin: 0442 231 53 73

SERTİFİKALI ETKİLİ İLETİŞİM VE DİKSİYON KURSU

Eğitim Hakkında Güncel Duyurular

  • Eğitimin kesin kayıt işlemleri için en kısa zamanda ATASEM'e gelmeniz gerekmektedir.
  • Kontenjanlar sınırlıdır. Kesin kayıt işlemlerinizi en kısa sürede tamamlamanızı tavsiye ederiz.
ATASEM ÖDEME SEÇENEKLERİ

SERTİFİKALI ETKİLİ İLETİŞİM VE DİKSİYON KURSU

Eğitim Adı Sertifikalı Etkili İletişim ve Diksiyon Kursu
Eğitim Tarihleri Eğitim 18 Kasım'da başladı.
Eğitim Gün ve Saatleri Cumartesi 08.00-17.00 (Toplam 64 Saat Eğitim)
Eğitim Ücreti 350 TL
Eğitim Koordinatörü Prof. Dr. Muhsine BÖREKÇİ
Eğitim Yeri ATASEM Derslikleri

Eğitmenler

Mehmet YILDIZ - Erzurum Devlet Tiyatroları Sanatçısı
Yrd. Doç. Dr. Fatma YÜCEL - Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi

Eğitim Hakkında Genel Bilgi

Çağımızda; bilgiye ulaşmak çok kolaylaştı. Zor olan şey basitleşti ama yerini başka bir zorluk doldurdu. Bilgiyi aktarmak… Bugünün zorluğu; “ne söylendiği değil, nasıl söylendiği” sorunudur. Bilgiyi; karşınızdakine en güçlü, en zengin biçimde nasıl aktarabilirsiniz? Bu çok büyük bir problemdir ve ancak Etkili İletişim becerisiyle giderilebilir!

Özgüvenli, kararlı, güçlü, inandırıcı, etkili, kaliteli ve samimi bir iletişim becerisi; insan ilişkilerindeki başarıda anahtar rol oynar. Eğitimin amacı;
-‘etkili iletişim’ bilgisine sahip olmak,
– farkındalık yaratmak,
– uygulamalarla öğrendiklerini içselleştirmek ve
– hayatın içinde kullanma alışkanlığı yaratmak yoluyla katılımcıya başarının yolunu açmaktır…

Etkili İletişim
Etkili Konuşmak ve Doğru Beden Dili Kullanmak becerisidir
Etkili Konuşmak; anlatacağımız konuyu, bir defada anlatmak, kolay anlatmak becerisi olarak tanımlanabilir.

Bir defada anlatmak becerisi; sözcükleri kaliteli söylemek ve vurguları cümle içinde doğru kullanmaktır. Bu bölümde; Türkçe’nin yazım dilinin farklı, okuma ve konuşma dilinin farklı olduğu, etkili ve kaliteli konuşabilmek için kelimeleri doğru telaffuz etmek gerektiği, vurguları kullanmanın önemi ve değeri, bunun nasıl yapılacağı, bir cümlede hangi sözcük ya da sözcüklere vurgu yapılması gerektiği, monoton bir iletişimin nasıl aşılabileceği, vurguları kullanarak konuşmayı nasıl renkli, etkili ve güçlü hale getirebileceğimiz öğretilir.. Metinler okutularak bu bilgiye ait farkındalık güçlendirilir.
Kolay anlatmak ise, bir metot işidir. Metot kullanılırsa, konudan sapmadan, gereksiz detayları bilginin içine katmadan, eksiksiz bir anlatımla başarılı, mükemmel bir sunum yapma başarısı sağlar. Bir sunumun, metot kullanarak hazırlanması gerektiği, metodun ne olduğu, nasıl hazırlanıp kullanılacağı konusu, katılımcıya örneklerle anlatılır.

İkinci bölüm; Doğru Beden Dili Kullanma bilgisini içerir. Etkili İletişim için; sadece etkili konuşma becerisinin yetmeyeceği, beden dilini doğru kullanmak gerektiği, bu becerinin kişiye; özgüvenli, etkili, kararlı, güçlü, inandırıcı, sade ve sahici bir form sağlayacağı anlatılır. Bu bölümde; doğru duruş şekilleri, masada ya da koltukta doğru oturma, kürsünün arkasındaki duruşun nasıl olacağı, göz temasının iletişimin en değerli parçası olduğu ve nasıl kullanılacağı, doğru el-kol kullanımı, yüz jestlerinin iletişimdeki katkısı, sahne kullanımının nasıl ve ne şekilde olacağı, nasıl kullanılacağı öğretilir. ‘PowerPoint’ sunumlarda dikkat edilmesi gereken durumlara dikkat çekilir.
Son bölüm; Uygulama’dır. Bu bölümde katılımcı ya da katılımcılar,“Etkili İletişim”e dair öğrendikleri bilgiyi uygulama fırsatı bulurlar. Özel hayatlarına ya da meslek hayatlarına dair bilgiyi, kolay anlatım metodu ile formüle edip, etkili konuşma ve doğru beden dilinde öğrendikleri bilgiyi kullanarak, kamera önünde denerler. Kayıtlar izlenerek, yapılan doğrular ve yanlışlar paylaşılır. Her yeni deneme, katılımcıyı geliştirir, etkili iletişim becerisinin içselleşmesine katkı sağlar.

Bilinmesi gerekir ki; bu tür seminerler, katılımcının-katılımcıların yıllardır edindiği kötü iletişim alışkanlıklarından vazgeçip, öğrendiği “Etkili İletişim Bilgileri”ni içselleştirmesi ve kullanması için yeterli değildir. Bu süre, ancak öğrenmeyi-fark etmeyi ve bilginin yararını kanıtlar.

Kazanım: Meslek sahipleri için, kariyerinde yükselmek isteyenler için kişisel ya da kurumsal “Etkili İletişim Seminerleri” topluluk önünde konuşmak, sunum yapmak düşüncelerinizi anlatmak sizin için kabus mu? anlaşılamıyorsunuz
kürsünün arkasında kayboluyorsunuz
sahnede elinizi kolunuzu koyacak yer bulamıyorsunuz
konunuzu kolay anlatamıyorsunuz
beğenilmiyorsunuz
dinlenmiyorsunuz ve çaresizsiniz
ama başarılı olmak istiyorsanız “etkili iletişim seminerlerimiz” ile hayata yeniden başlayın.

Eğitimler Hakkında Detaylı Bilgi için: 0442 231 53 73