Deney Hayvanları Kullanım Sertifikası Eğitim Programı (Su Hayvanları için)

Tarihler

Belirleniyor...

Günler

Belirleniyor...

Saatler

Belirleniyor...

Belge

Katılım ve Sertifika

Ücret

Belirleniyor...

EĞİTİMİN ADI: Deney Hayvanları Kullanım Sertifikası Eğitim Programı  (Su Hayvanları için)

AMACI: Bu programın amacı, deney hayvanları ile yapılacak olan bilimsel araştırma, test, sağlık hizmetleri uygulamaları, eğitim-öğretim ve yayın gibi temel etkinliklerde yer alacak kişilerin kullanılacak yöntem ve materyaller ile ilgili etik standartları uygulayabilecek ve etik ilkeler doğrultusunda çalışacak ehliyete sahip olmalarının sağlanmasıdır.

İÇERİĞİ: Araştırıcılara Deney Hayvanları ile çalışırken uymaları gereken mevzuat, etik kurallar, hayvanların anatomi, fizyoloji, histolojileri ve biyokimyasal özellikleri gibi derslerin yanı sıra, hastalıkları, bakım besleme ve üremeleri ile ilgili bilgiler, temel ve özel çalışma modelleri ile denemelerde uygulanan yöntemler uygulamalı olarak verilecektir. Başarılı olanlar “Deney Hayvanları Kullanım Sertifikası” almaya hak kazanacaklardır. Kurs programı, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün 02.04.2019 tarih ve 2019/3 sayılı “Deney Hayvanları Kullanım Sertifikası Eğitim Programına Dair Genelge” ye uygun olarak hazırlanmıştır.

 

KOORDİNATÖR: Prof. Dr. M. Sinan AKTAŞ (Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü, Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurulu Başkan Vekili)   e-mail: sinanaktas@atauni.edu.tr  Tlf: 0442-2317159

GÜNLER VE SAATLERİ:

KOŞULLAR: Deney hayvanları kullanım sertifikası eğitim programında toplam teorik ve uygulama derslerinin her birinin %80’ine devam etmek zorunludur. Kurs sonu değerlendirmesi iki aşamada yapılır. Bu değerlendirmede teorik sınav %50, uygulama sınavı %50 ağırlıktadır. Kursiyerlerin başarılı sayılabilmeleri için teorik ve uygulama sınavlarından belirtilen yüzdeler dikkate alınarak 100 üzerinden en az 70 puan almaları gereklidir. Sınavda başarısız olan kursiyerler için ikinci sınav düzenlenir. İkinci sınavda da başarısız olan kursiyerler eğitim programına yeniden katılım sağlamaları gerekir. Eğitime katılacak adaylar e-nabız uygulamasından Covid-19’a karşı 2 doz aşılandıklarını belgelemek zorundadır.

KİMLER KATILABİLİR: Bu kurs A kategorisi için (Araştırmacılar: Hayvanlar üzerinde prosedür uygulayanlar) düzenlenecektir ve katılımcıların en az lisans mezunu olmaları gerekmektedir. Verilen sertifika su hayvanları için geçerli olacaktır.

DENEYDE KULLANILACAK HAYVANLAR: Su hayvanları

KURS KATILIMCI SAYISI: Kontenjan 25 kişi ile sınırlıdır (Atatürk Üniversitesi Personeli önceliklidir)         

 

EĞİTİMİN VERİLECEĞİ YER        

Teorik Dersler: Atatürk Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (ATASEM).
Uygulama Dersleri: Atatürk Üniversitesi Tıbbi Deneysel Uygulama ve Araştırma Merkezi (ATADEM).

Kurs için gerekli dokümanlar, kurs başlangıcında tüm kursiyerlere ücretsiz olarak dağıtılacaktır.

BAŞVURU VE YAZIŞMA ADRESİ:         

  • Atatürk Üniversitesi Yerleşkesi, 25240 Erzurum-Türkiye
  • http://www.atauni.edu.tr

İLETİŞİM :

Tlf :     

+90 442 2315372 -76

+90 442 2822091-92

Fax :  

+90 442 2822090

Ön Kayıt İşlemi İçin Gerekli Belgeler

Ön kayıt işlemi, ataşem web sayfasından online olarak yapılacaktır.

Ön başvuru durumuna göre tarih, gün, saat ve ücret bilgisi belirlenecektir. Eğitime katılmak ve eğitim hakkında güncel duyuru almak için ilgili eğitimin ön başvuru formunu doldurabilirsiniz.