ATASEM Atatürk Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi

Sertifikalı Mobbing Eğitimi

 Eğitim Hakkında Bilgiler
Eğitim Adı Sertifikalı Mobbing Eğitimi
Eğitim Tarihleri Kesin kayıt listesi 20 kişiye ulaştığında eğitim başlayacaktır.

Başvuru için aşağıdaki ‘Ön Başvuru Formu‘nu doldurup ‘Kesin Kayıt‘ işlemleri için ATASEM’e geliniz.

Eğitim Günleri Cumartesi-Pazar
Eğitim Saatleri 09.00-18.00
Eğitim Süresi 72 Saat
Eğitim Koordinatörü Jale Hülya Alcan
Mobbing ile Mücadele Derneği Erzurum Temsilci Başkanı
Eğitmenler Prof. Dr. Vedat BULUT
Mobbing ile Mücadele Derneği Genel Başkanı
Eğitim Ücreti 1.000 TL
Eğitim Yeri ATASEM
 Ön Başvuru Formu 

Eğitim Hakkında Ayrıntılı Bilgiler

Mobbing; psikolojik şiddet, baskı, kuşatma, taciz, rahatsız etme veya sıkıntı vermek anlamlarına gelir. Özellikle hiyerarşik yapılanmış gruplarda ve kontrolün zayıf olduğu örgütlerde, gücü elinde bulunduran kişinin ya da grubun, diğerlerine psikolojik yollardan, uzun süreli sistematik baskı uygulamasıdır. Son dönemde psikoloji, sosyoloji, etik, yönetim organizasyonu, ekonomi ve hukuk başta olmak üzere çeşitli alanlarda disiplinler arası çalışılan bir konu haline gelmiştir.

Mobbing, sadece mağdurları etkileyen değil, iş yerini ve iş yerinin diğer çalışanlarını da olumsuz etkileyen eylem ve davranışlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu anlamda çalışanların iş tatmini azalmakta, iş arkadaşları ile arasındaki güven ve saygı azalmakta, dolayısıyla iş verimi düşmekte, üretim azalmakta, bu da şirketin maliyetlerinin artmasına ve rekabet gücünün azalmasına yol açmaktadır. Atatürk Üniversitesi ile Mobbing ile Mücadele Derneği arasında, Mobbing dersinin seçmeli ders kapsamında müfredata girmesi amacıyla ortak protokol imzalandı. Ayrıca, yapılan mutabakatla Atatürk üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (ATASEM) ve Mobbing ile Mücadele Derneği arasında ortak eğitim programları düzenlenmesi kararlaştırıldı.

Öğretici, eğitici ve uzmanların kamu, sendika ve sivil toplum örgütlerine mobbing farkındalık eğitimi vermeleri için bu eğitimi başarıyla tamamlayıp sertifika almaları gerekmektedir.