ATASEM Atatürk Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi

Yabancılara Türkçe Öğretimi Sertifika Programı 24 Ekim’de Başlıyor! (Online Eğitim)

 Eğitim Hakkında Bilgiler
Eğitim Adı Yabancılara Türkçe Öğretimi Sertifika Programı (Online Eğitim)

 

Eğitim Tarihleri 24 Ekim 2020’de başlıyor. 

AYRINTILI DERS PROGRAMI İÇİN TIKLAYINIZ.

Eğitim Günleri Pazartesi-Çarşamba-Cuma-Cumartesi-Pazar (Haftalık 20 saat)
Eğitim Saatleri 17.00-21.00
Eğitim Ücreti 750 TL
Eğitim Yeri ATASEM
 

Başvuru Şartları

  • Eğitim fakültelerinin Türkçe Öğretmenliği, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği, Okul Öncesi Öğretmenliği, Sınıf Öğretmenliği, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği, Özel Eğitim Öğretmenliği, Yabancı Dil Eğitimi bölümlerinden mezun ya da ikinci sınıf ve üzeri öğrenciler başvurabilir.
  • Edebiyat fakültelerinin Türk Dili ve Edebiyatı, Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları, tüm Yabancı Dil Edebiyatları  bölümlerinden mezun ya da ikinci sınıf ve üzeri öğrenciler başvurabilir.
  • Belirtilen alanlar dışında eğitime katılmak isteyenlerin durumları ise birimimizce yapılacak değerlendirme sonucunda belirlenir.

Sunuş
Yabancılara Türkçe öğretimi, akademik bir araştırma alanı olmasının yanı sıra uzmanlık gerektiren ciddi bir çalışma alanı olarak son yıllarda gittikçe önem kazanmakta olup yabancılara Türkçe öğretecek dil öğretmenlerine duyulan gereksinim de aynı oranda artmaktadır.

Hem Türkiye’de hem de dünyanın dört bir yanındaki eğitim öğretim kurumlarında veya bireysel derslerinde yabancılara Türkçe öğretenlerin başka alanlardaki üniversite bölümlerinden mezun olmuş dil öğretmenleri olduğu görülmektedir.
Bu alanda ülkemizde lisans programı olmadığı ve lisansüstü programları da kısıtlı sayıda olduğu için çoğunlukla kendi kendilerini eğitmek ve kıdemli meslektaşlarının deneyimlerinden yararlanmak durumundadırlar.

Sunduğumuz bu Sertifika Programı böylesi bir durumdan kaynaklanan gereksinimlere karşılık verebilmek amacıyla hazırlanmıştır.

Amaç
Yabancılara Türkçe öğretmekte veya öğretecek olan dil öğretmenlerinin kuramsal boyuttaki bilgilerine ve uygulamaya yönelik etkinliklerle öğretim becerilerine katkıda bulunmak amacı doğrultusunda düzenlenen Yabancılara Türkçe Öğretimi Sertifika Programı’nda dersler dört modül içinde bulunmaktadır:

Dil Öğretim İzlenceleri,
Dil Öğretim Yöntem ve Yordamları,
Dil Öğretim Gereçleri
Dil Öğretiminde Ölçme ve Değerlendirme.

Sertifika Programı kursiyerlerinin bu dört alandaki destekleyici temel kuramsal bilgilerinin sağlanması ve uygulama çalışmaları ile yabancı dil olarak Türkçe öğretmenliği mesleki becerilerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır.

 

 

porno