ATASEM Atatürk Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi

Tamamlandı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Sertifika Programı (Uzaktan Eğitim)

 Eğitim Hakkında Bilgiler
Güncel Duyuru:

1. SINAV SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ!

2. SINAV SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ!

SERTİFİKA ADRES FORMUNU DOLDURMAK İÇİN TIKLAYINIZ. 

Eğitim Adı Yabancılara Türkçe Öğretimi Sertifika Programı (Uzaktan Eğitim)

(40 saat teorik – 20 saat pratik)

Eğitim Tarihleri 30 Aralık 2020 tarihinde başlayan eğitim,

14 Ocak 2021 tarihinde tamamlandı.

Ayrıntılı Ders Programı

ATASEM DBS Kullanım Kılavuzu

Eğitim Günleri Pazartesi-Çarşamba-Cuma-Cumartesi-Pazar (Haftalık 20 saat)
Eğitim Saatleri 17.00-21.00
Eğitim Ücreti 750 ₺
Eğitim Şekli Online

ATASEM DBS

Kesin kayıt işleminizin tamamlanması için hesap numaralarımıza EFT veya havale yöntemiyle ödeme yapıp ödeme yaptığınıza dair bize bilgi verebilirsiniz.

Hesap Numaralarımız

Kesin kayıt işleminizin tamamlanması için aşağıdaki belgeleri de doldurup tarafımıza iletmeniz gerekmektedir.

Başvuru Dilekçesi

Katılımcı Sözleşmesi

Kimlik fotokopinizi de tarayıp göndermeniz gerekmektedir.

Yeterli sayıda kesin kayıt başvurusu sağlandığında eğitim başlayacaktır.

Başvuru Şartları

  • Eğitim fakültelerinin Türkçe Öğretmenliği, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği, Okul Öncesi Öğretmenliği, Sınıf Öğretmenliği, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği, Özel Eğitim Öğretmenliği, Yabancı Dil Eğitimi bölümlerinden mezun ya da ikinci sınıf ve üzeri öğrenciler başvurabilir.
  • Edebiyat fakültelerinin Türk Dili ve Edebiyatı, Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları, tüm Yabancı Dil Edebiyatları  bölümlerinden mezun ya da ikinci sınıf ve üzeri öğrenciler başvurabilir.
  • Belirtilen alanlar dışında eğitime katılmak isteyenlerin durumları ise birimimizce yapılacak değerlendirme sonucunda belirlenir.

Sunuş
Yabancılara Türkçe öğretimi, akademik bir araştırma alanı olmasının yanı sıra uzmanlık gerektiren ciddi bir çalışma alanı olarak son yıllarda gittikçe önem kazanmakta olup yabancılara Türkçe öğretecek dil öğretmenlerine duyulan gereksinim de aynı oranda artmaktadır.

Hem Türkiye’de hem de dünyanın dört bir yanındaki eğitim öğretim kurumlarında veya bireysel derslerinde yabancılara Türkçe öğretenlerin başka alanlardaki üniversite bölümlerinden mezun olmuş dil öğretmenleri olduğu görülmektedir.
Bu alanda ülkemizde lisans programı olmadığı ve lisansüstü programları da kısıtlı sayıda olduğu için çoğunlukla kendi kendilerini eğitmek ve kıdemli meslektaşlarının deneyimlerinden yararlanmak durumundadırlar.

Sunduğumuz bu Sertifika Programı böylesi bir durumdan kaynaklanan gereksinimlere karşılık verebilmek amacıyla hazırlanmıştır.

Amaç
Yabancılara Türkçe öğretmekte veya öğretecek olan dil öğretmenlerinin kuramsal boyuttaki bilgilerine ve uygulamaya yönelik etkinliklerle öğretim becerilerine katkıda bulunmak amacı doğrultusunda düzenlenen Yabancılara Türkçe Öğretimi Sertifika Programı’nda dersler dört modül içinde bulunmaktadır:

Dil Öğretim İzlenceleri,
Dil Öğretim Yöntem ve Yordamları,
Dil Öğretim Gereçleri
Dil Öğretiminde Ölçme ve Değerlendirme.

Sertifika Programı kursiyerlerinin bu dört alandaki destekleyici temel kuramsal bilgilerinin sağlanması ve uygulama çalışmaları ile yabancı dil olarak Türkçe öğretmenliği mesleki becerilerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır.

Eğitim kodu: 20038

 

porno